Zalecenia bezpieczeństwa użytkowania akumulatorów litowych
Przed pierwszym użyciem akumulatorów litowych zapoznaj się z zaleceniami bezpieczeństwa, aby uniknąć zagrożeń i ewentualnych szkód.
- Przed użyciem lub ładowaniem sprawdzaj akumulator pod kątem nieprawidłowości, takich jak opuchlizna, przebicie, rozwarstwienie lub inne uszkodzenia i deformacje.
- Nie rozładowuj akumulatora poniżej napięcia 3.3V na ogniwo, gdyż grozi to jego uszkodzeniem.
- Nie ładuj akumulatora powyżej maksymalnego napięcia (LiPo – 4.2V na ogniwo, LiHV – 4.35V na ogniwo), gdyż grozi to jego uszkodzeniem lub samozapłonem.
- Nie pozostawiaj akumulatora bez nadzoru podczas ładowania.
- Ładuj akumulator z dala od łatwopalnych materiałów.
- Natychmiast przerwij ładowanie, gdy zaobserwujesz nadmierne nagrzewanie się akumulatora, puchnięcie, syczenie, wyczujesz swąd lub silny zapach „gumy balonowej”.
- Unikaj umieszczania akumulatora w miejscach narażonych na bezpośrednie światło słoneczne i wysokie temperatury np. instalacje elektryczne, bezpośrednie sztuczne światło, aby nie doprowadzić do wybuchu lub uszkodzenia akumulatora.
- Nie rozbieraj akumulatora oraz nie dokonuj jego modyfikacji.
- Nie zanurzaj akumulatora w wodzie. Akumulator powinien być przechowywany w chłodnym i suchym miejscu.
- Przechowuj akumulator z dala od dzieci.
- Nie ładuj akumulatora, gdy znajduje się on w urządzeniu.
- Nie ładuj akumulatora od razu po jego użyciu. Odczekaj aż jego temperatura wyrówna się z temperaturą pokojową. Idealna temperatura ładowania wynosi od 20 do 28 stopni Celsjusza.
- Przechowuj akumulator naładowany do 3.8V na ogniwo, aby uniknąć zmniejszenia jego wydajności lub uszkodzenia.
Najczęściej zadawane pytania
Jakim natężeniem ładować akumulatory litowe?
Akumulatory powinny być ładowane zgodnie ze współczynnikiem 1C. Oznacza to, że kompletnie rozładowany akumulator będzie się ładować do pełna przez 1 godzinę. W tym celu należy ustawić 1 A, na każde 1000 mAh pojemności akumulatora. Przykłady: 450 mAh – 0,4 A; 750 mAh – 0,7 A; 1400 mAh – 1,4 A.
Jak bezpiecznie przechowywać akumulatory?
Przechowuj akumulatory w suchym miejscu, z dala od światła słonecznego. Napięcie na czas przechowywania powinno wynosić 3.8V na ogniwo – w przypadku akumulatora 1S będzie to 3.8V, 2S – 7,6V, 3S – 11,4V, itd. Dobrym pomysłem może być wyposażenie się w torby na baterie lub skrzynki po amunicji.
Co się stanie, gdy rozładuję akumulator poniżej minimalnego napięcia?
Rozładowanie akumulatora poniżej minimalnego napięcia może zakończyć się jego nieodwracalnym uszkodzeniem. Próba naładowania takiego akumulatora może zakończyć się jego napuchnięciem lub nawet samozapłonem.
Pamiętaj, aby pomiaru napięcia na akumulatorze dokonywać po jego ostygnięciu. Wraz ze spadkiem temperatury poziom naładowania nieznacznie wzrasta.